#Turda @ UnderNet
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
#Turda @ UnderNet

~~Bine ai venit pe forumul #Turda~~
 
AcasaAcasa  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Despre Orasul Turda

In jos 
+2
Tudor
frisca
6 participanți
AutorMesaj
frisca
#Turda-OP 100
#Turda-OP 100
frisca


masculin Numarul mesajelor : 74
Varsta : 37
Localisation : Timisoara
Data de inscriere : 30/05/2007

Despre Orasul Turda Empty
MesajSubiect: Despre Orasul Turda   Despre Orasul Turda EmptyJoi Mai 31, 2007 7:51 am

Municipiul Turda este unul din cele 6 orase ale judetului Cluj si al doilea ca marime, dupa resedinta de judet, din punct de vedere al numarului populatiei, care reprezinta 8,31% din populatia totala a judetului si 14,57% din populatia urbana a acestuia.

Ca suprafata, teritoriul administrativ al municipiului Turda reprezinta 1,37% din teritoriul judetean. Este amplasat in partea de sud a judetului, in culoarul depresionar al Ariesului inferior. teritoriul sau administrativ se invecineaza cu teritoriul orasului Campia Turzii la sud-est si cu Teritoriile comunelor Calarasi, Mihai Viteazu, Sandulesti, Tureni, Ploscos, si Viisoara.Amplasarea municipiului Turda de-a lungul celei mai importante artere de circulatie a Romaniei - DN1-E60-E81 - asociata cu accesul la alte doua drumuri nationale, DN15 si DN75, are o deosebita importanta pentru localitate, asigurandu-i legaturi rutiere foarte bune atat cu municipiul Cluj Napoca, resedinta de judet, cat si cu resedintele judetelor invecinate Alba si Mures, respectiv cu municipiile Alba Iulia si Targu Mures.
Sus In jos
http://www.ircfun.ro
Tudor

Tudor


masculin Numarul mesajelor : 26
Varsta : 38
Data de inscriere : 31/05/2007

Despre Orasul Turda Empty
MesajSubiect: Re: Despre Orasul Turda   Despre Orasul Turda EmptyJoi Mai 31, 2007 11:18 pm

orice ... si in primul rand stiu toate localurile
Sus In jos
frisca
#Turda-OP 100
#Turda-OP 100
frisca


masculin Numarul mesajelor : 74
Varsta : 37
Localisation : Timisoara
Data de inscriere : 30/05/2007

Despre Orasul Turda Empty
MesajSubiect: Re: Despre Orasul Turda   Despre Orasul Turda EmptyVin Iun 01, 2007 6:30 am

daca stii...ar trebui sa postezi aici ceea ce stii....astept posturile tale.
Sus In jos
http://www.ircfun.ro
blade04

blade04


masculin Numarul mesajelor : 64
Localisation : Campia
Data de inscriere : 04/06/2007

Despre Orasul Turda Empty
MesajSubiect: Re: Despre Orasul Turda   Despre Orasul Turda EmptyLun Iun 04, 2007 2:19 pm

Frisca , fi sincer Smile Copy/Paste ? Razz
Sus In jos
Admin
Admin Forum
Admin Forum



Numarul mesajelor : 34
Data de inscriere : 30/05/2007

Despre Orasul Turda Empty
MesajSubiect: Re: Despre Orasul Turda   Despre Orasul Turda EmptyLun Iun 04, 2007 3:20 pm

conteaza?...as vrea de la voi macar sa postati si voi si sa postati serios....nu aiureli...si chestii deviate de la subiect...
Sus In jos
https://turda.forum.st
blade04

blade04


masculin Numarul mesajelor : 64
Localisation : Campia
Data de inscriere : 04/06/2007

Despre Orasul Turda Empty
MesajSubiect: Re: Despre Orasul Turda   Despre Orasul Turda EmptyMar Iun 05, 2007 4:25 am

Ok , Admin am sa postez mai multe detali legate de Turda , chiar daca sunt din Campia cunosc cat de cat orasul pentru ca am umblat 2 ani jumate aproape zi de zi pe acolo.Voi posta cat de curand.
Sus In jos
YoungBoy

YoungBoy


Numarul mesajelor : 11
Data de inscriere : 01/06/2007

Despre Orasul Turda Empty
MesajSubiect: Re: Despre Orasul Turda   Despre Orasul Turda EmptyMar Iun 05, 2007 5:11 am

Municipiul Turda se afla in judetul Cluj, in sud-estul Dealurilor Feleacului, la o altitudine de 340-350 metrii la confluenta raului Aries cu paraul Racilor. Orasul se afla la 30 km sud-est de municipiul Cluj Napoca. Turda a fost declarat municipiu la 17 februarie 1968 iar in zilele noastre are aproximativ 60500 locuitori.

Urmele de locuire ce dateaza din perioada dacica, au fost descoperite in locul numit Pordeiu. Acestea reprezinta vestigiile unei asezari dacice, care purta numele de Potaissa si se pare ca a fost unul din orasele importante din perioada romana fiind centrul militar al Daciei Superior. Renumitul geograf Ptolemeu in lucrarea Geographia III, 8, 4 o numeste Patreuissa, ceea ce este, cel mai probabil, o forma derivata din Patavissa sau Potaissa.

Asezarea Potaissa se afla pe drumul ce lega cetatea Apulum (Alba Iulia) si Porolissum (Moigrad, jud. Salaj) si a fost multa vreme resedinta Legiunii a V -a Macedonica. In consecinta in apropiere s-a dezvoltat castrul Legiunii a V -a Macedonica care avea ziduri de piatra si se extindea pe o suprafata de 26 de hectare sub forma de patrulater neregulat. Ruinele castrului se pastrau in conditii destul de bune in secolul XIX. In jurul castrului s-a dezvoltat orasul cunoscut azi sub numele de Turda, fiind ridicat la rangul de municipium in timpul imparatului Septimius Severus (193-211) iar ulterior a primit titlul de colonia (in colonii se aplica dreptul italic - Jus Italicum). Datorita prezentei sarii care era exploatata in perioada respectiva Potaissa cunoaste o dezvoltare si dupa abandonarea Daciei de catre romani fiind descoperite numeroase urme ale unui cartier mestesugaresc pe Dealul Zanelor.

Prima mentiune documentara a localitatii Turda dateaza din anul 1075 sub denumirea de Castrum Turda iar ulterior in 1197 este mentionata sub numele de Civitas Tordensis. Un eveniment important in istoria orasului este intrunirea in Turda a Dietei Transilvaniei for care pune bazele organizarii politice si administrative a Transilvaniei. Tot la Turda regele Ioan Sigismund Zapolya II, emite Edictul de la Turda care este primul decret de libertate religioasa din Europa.

De istoria orasului Turda se leaga si asasinarea lui Mihai Viteazul pe campia din apropierea orasului din ordinul generalului Basta. Dupa acest eveniment trupele imperiale si cele ale nobilimii din Transilvania au provocat distrugeri insemnate orasul cazand prada jafurilor si incendiilor, mare parte a populatiei parasind localitatea.

Principele Transilvaniei Gabriel Bethlen (1613-1639), a fost interesat de buna functionare a ocnelor de sare si a emis privilegiile din anii 1614 si 1619, prin care se incuraja repopularea orasului. Un val important de locuitori sosesc in Turda dupa ocuparea Oradiei de catre turci.
Alipirea Transilvaniei de imperiul habsburgic in secolul al XVII-lea a provocat o stare de ostilitate, fapt ce a determinat rascoala antihabsburgica condusa de Ferenc Rakoczi. Rascoala a cuprins in 1703 si orasul Turda, acesta fiind ocupat de partizanii lui Rakoczi.
Sus In jos
blade04

blade04


masculin Numarul mesajelor : 64
Localisation : Campia
Data de inscriere : 04/06/2007

Despre Orasul Turda Empty
MesajSubiect: Re: Despre Orasul Turda   Despre Orasul Turda EmptyMar Iun 05, 2007 5:17 am

Interesante lucruri.
Sus In jos
Giovanni
#Turda-OP 499
#Turda-OP 499



Numarul mesajelor : 51
Data de inscriere : 31/05/2007

Despre Orasul Turda Empty
MesajSubiect: Re: Despre Orasul Turda   Despre Orasul Turda EmptyMier Iun 06, 2007 9:27 am

BAI COPII , daca furati din "CARTZI" nu e bine .. eu stiu ca au fabrica aia de ciment , ca am fost odata si au pisde FIRST CLASS Very Happy
Sus In jos
http://www.turda.ro
blade04

blade04


masculin Numarul mesajelor : 64
Localisation : Campia
Data de inscriere : 04/06/2007

Despre Orasul Turda Empty
MesajSubiect: Re: Despre Orasul Turda   Despre Orasul Turda EmptyMier Iun 06, 2007 2:06 pm

lol Giovanni Smile tu ai ramas marcat de P****le alea de la FIRST CLASS ? Smile
Sus In jos
Tudor

Tudor


masculin Numarul mesajelor : 26
Varsta : 38
Data de inscriere : 31/05/2007

Despre Orasul Turda Empty
MesajSubiect: Re: Despre Orasul Turda   Despre Orasul Turda EmptyLun Iun 11, 2007 10:59 pm

s'a deschis un nou "club" in Turda Energia fostul Nitro si Blue8 vinerea trecuta parca a fost Heaven si acuma vineri vine B.U.G. Mafia
Sus In jos
Continut sponsorizat





Despre Orasul Turda Empty
MesajSubiect: Re: Despre Orasul Turda   Despre Orasul Turda Empty

Sus In jos
 
Despre Orasul Turda
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» #Turda- REGULI OP
» #Turda - Reguli adaugare OP
» #Turda- REGULI Canal
» Probleme legate de #Turda
» Domeniu pentru canalul #Turda

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
#Turda @ UnderNet :: General :: Despre Turda-
Mergi direct la: